Як зберегти зір. Корисні поради та вправи для очей

Як зберегти зір. Корисні поради та вправи для очей

24.02.2023 Off By admin

Очі – важливий та вразливий орган. Протягом життя навантаження на очі посилюються. Якщо очам не приділяти належної уваги, то згодом зір стає гіршим, з’являються характерні захворювання.

Як зберегти зір на довгі роки? Існує вісім правил, дотримуючись яких, можна вберегти свої очі від агресивного впливу зовнішніх факторів. Це допоможе зберегти здоров’я очей та запобігти розвитку характерних хвороб.

Правила збереження зору:

  • Добре висипатись. Регулярне недосипання погано впливає на стан зорового нерва, внаслідок чого якість зору помітно знижується.
  • Давати очам відпочинок упродовж активного дня. Під час читання, перегляду телевізора роботи за комп’ютером необхідно робити паузи (10-15 хвилин). Бажано одну-дві таких паузи присвячувати спеціальним вправам для очей.
  • Дивитися телевізор і читати книги важливо у добре освітленому приміщенні. Звичка дивитися телевізор у темряві є згубною для здоров’я очей.
  • Читати у правильному положенні. Категорично не можна читати книги під час руху (у транспорті, під час ходьби). Читати треба сидячи, не варто звикати до читання лежачи.
  • Чи не жмуритися. Ця звичка як псує зовнішній вигляд, а й негативно впливає очі.
  • Вживати в їжу продукти, багаті на вітаміни А, Е, С.
  • Найчастіше відпочивати, гуляти на свіжому повітрі.
  • Регулярно відвідувати офтальмолог для профілактичних оглядів.

Як зберегти зір дитині?

Статистика ВООЗ свідчить, що кожен четвертий школяр має проблеми із зором. Адже здоров’я очей берегти необхідно з дитинства. Впустивши цей момент у юному віці, надалі можна зіткнутися з вкрай серйозними захворюваннями очей, які можуть призвести до часткової втрати зору чи сліпоти.

На що потрібно звернути увагу дбайливим батькам, щоб запобігти розвитку небезпечних проблем із зором у дітей?

  1. Перегляд телевізора, сидіння за комп’ютером або планшетом для дітей має бути дозованим. Дітям віком 2-3 років рекомендується проводити за переглядом мультфільмів не більше 15-20 хвилин на день. Діти віком від 4 до 7 років повинні проводити час за телевізором, планшетом, комп’ютером не більше 30-40 хвилин на день. Школярам віком від 7 років рекомендується витрачати не більше 1,5–3 години на подібні навантаження на очі, обов’язково з перервами.
  2. Навчальні навантаження, що передбачають навчання читання, письма, малювання та інших дисциплін, що вимагають навантаження зорового органу, повинні поєднуватися з активними фізичними вправами (бажано на свіжому повітрі).
  3. Раціон дитини повинен містити весь необхідний комплекс корисних речовин. Особливо важливим продуктом зору є морква. Бажано включати цей овоч до раціону дитини в кількості, рекомендованій для дитячого харчування.
  4. Батькам варто бути уважними до будь-яких скарг дитини щодо здоров’я очей. За найменших підозр на порушення зору або розвиток інших очних захворювань, слід отримати консультацію офтальмолога. Усім дітям рекомендується один раз на рік проходити профілактичний огляд у очного лікаря.
Читайте також:  Нічні припливи при клімаксі: чому виникають і як із ними боротися

Вплив комп’ютера та телевізора на здоров’я очей

Сучасна людина перевантажена впливом різних пристроїв.

Ми працюємо за комп’ютером, шукаємо інформацію та спілкуємось за допомогою телефонів, відеокомунікаторів, граємо на приставках та інших пристроях, перед сном дивимося телевізор, вранці прогортаємо новини на планшеті. Неважливо, працює людина чи відпочиває, її очі постійно перебувають у напрузі. Подібні навантаження є згубними для зору. Це потрібно враховувати. Бажано знизити частоту, інтенсивність таких навантажень. Для збереження зору важливо дотримуватися простих правил взаємодії з комп’ютером, телевізором, книгою:

  • Час безперервного спілкування з телевізором або комп’ютером не може бути довше однієї години. Необхідно зробити коротку перерву. Краще відмовитись від подальшого навантаження, якщо сидіння за монітором не пов’язане з роботою.
  • Відстань від очей до екрана розміром 32-46 дюймів по діагоналі має бути не менше 3-3,3 м. Відстань від монітора до очей може бути не менше 40-70 см. Відстань від книги до очей не повинна бути меншою, ніж 30- 40 см. Читати потрібно при правильному освітленні – у кімнаті має бути включене верхнє світло.
  • Відчувши втому, сухість, болючість очей під час роботи за комп’ютером потрібно обов’язково відпочити. У разі втоми органу зору слід зняти напругу за допомогою спеціальної гімнастики.

Вправи для збереження зору

Для того, щоб навантаження на орган зору не стало згубним, варто знімати втому з очей за допомогою простих вправ:

  • «Пальмінг»
    Найпростіша та дієва вправа. Треба потерти долоню об долоню до потепління тканин і прикласти обидві руки до очей навхрест. Пальці повинні приєднатися один до одного в області «третього» ока, повіки треба прикрити. У такому положенні необхідно провести кілька (2–5) хвилин доти, доки не відчується відчуття спаду напруги.
  • «Жмурки»
    Вправа чудово допомагає розслабити мускулатуру зорового органу і зняти зайву напругу з м’язів очей, а також сприяє припливу крові до цієї області. Необхідно 3-5 разів сильно заплющити, потім розслабитися.
  • “Вверх вниз”
    Відмінна вправа для тренування очних (косих та поперечних) м’язів. Голову потрібно зафіксувати нерухомо, а очі спочатку плавно підняти вгору, уявляючи, як вони йдуть за основу потилиці, потім повільно перевести вниз, поводячи їх за підборіддя. Таку гімнастику необхідно зробити 3-4 рази.
  • «Нескінченність»
    Ця вправа тренує мускулатуру органу зору та усуває надмірну напругу. Голову треба тримати нерухомо, а очима плавно малювати горизонтальну вісімку. Виконати це необхідно 6 разів, 3 рази в один бік і стільки ж разів у протилежну.

При виконанні будь-якої вправи важливо пам’ятати: жодного болю та неприємних відчуттів! Якщо під час гімнастики відчувається дискомфорт, краще припинити виконання рухів. При збереженні неприємних, болючих відчуттів варто проконсультуватися з лікарем.