Діарея: що це, які її причини та що робити при симптомах діареї?

Діарея: що це, які її причини та що робити при симптомах діареї?

24.02.2023 Off By admin

Яку загрозу в собі таїть діарея?

Потрапляючи до шлунково-кишкового тракту людини у великій кількості, патогенні мікроорганізми швидко розмножуються. У процесі їх життєдіяльності виділяються токсини, які призводять до запалення слизової оболонки кишечника та порушення її функції – всмоктування води та поживних речовин. Також мікроби стають причиною загибелі власної корисної мікрофлори, яка підтримує стан здоров’я кишечника та імунітет. Цей факт ще більше посилює хворобу та пов’язані з нею порушення. Тому основні ускладнення інфекційної діареї – це:

  • зневоднення;
  • втрата електролітів (знесолювання);
  • гостра недостатність харчування;
  • порушення нормальної функції кишечника після усунення діареї.

Основну загрозу у собі таїть порушення водно-сольового балансу, особливо в дітей віком. В силу фізіологічних особливостей вони швидко втрачають критичні обсяги рідини, що може призвести до порушення функції всіх органів і систем. Тому багато пиття багатої електролітами води – це один з основних етапів лікування діареї.

Медикаментозні засоби для лікування діареї

Розлад роботи кишечника завжди передбачає комплексну фармакотерапію, що полягає у застосуванні кількох груп лікарських засобів, що діють у різних напрямках.

  • Антимікробні препарати – основа лікування. Мета цієї терапії усунути причину сильної діареї, тобто знищити збудника та усунути всі симптоми. Відповідно до клінічних стандартів, на лікування кишкової інфекції використовуються препарати переважно нітрофуранового ряду, які ефективно справляються з більшістю збудників і не всмоктуються з кишечника, тобто. працюють лише у його просвіті, не надаючи системної дії. Такі антимікробні препарати обов’язково мають бути в домашній аптечці, особливо якщо планується поїздка до спекотних країн або в сім’ї є діти молодшого віку. Оскільки в потрібний момент, далеко від дому, можуть виникнути труднощі з покупкою ліків, а інфекційна діарея починається гостро, наростає швидко і чим раніше буде розпочато лікування, тим швидше настане лікувальний ефект. Прикладом такого препарату може стати лікарський засіб “Екофурил”, до складу якого входять рекомендований кишковий антимікробний препарат ніфуроксазид та пребіотик.
  • Пребіотики, пробіотики та синбіотики. Це препарати, що містять основу здорової кишкової мікрофлори — живі культури лакто- та біфідобактерій, субстрат, що стимулює їх зростання та розвиток, або те й інше разом. Ці групи препаратів є необхідним компонентом комплексного лікування. Вони допомагають швидко відновитися та уникнути порушень нормальної функції кишечника у віддаленому періоді, з чим дуже часто доводиться зустрічатися через масову загибель здорової мікрофлори при інфекційній діареї. Переважно починати їх прийом ще на етапі лікування антимікробними препаратами, бажано використовувати лікарські засоби, що містять ці компоненти.
  • Кошти, що гальмують перистальтику. Зменшують вираженість кишкових скорочень та швидкість просування калових мас, тим самим знижують прояви діареї. Важливо відзначити, що ці препарати не є лікувальними, а виключно симптоматичними і не застосовуються при інфекційній діареї, що особливо протікає з підвищенням температури. Оскільки уповільнюють евакуацію (виведення) хвороботворних бактерій з кишечника та погіршують прогноз захворювання.
  • Ентеросорбенти – препарати, що поглинають токсини та гази, що продукуються патогенними бактеріями, які є причиною здуття живота, діареї та інших неприємних проявів. Ентеросорбенти покращують загальний стан, знижують вираженість симптомів, але також є не основним компонентом лікування, а лише допоміжним.
  • Засоби для пероральної регідратації – поповнення водно-сольового балансу. Як було зазначено вище, разом із рідиною втрачається велика кількість електролітів, без яких порушується функція всіх органів та систем. Тому поряд з рясним питвом рекомендується прийом спеціальних засобів, які можна придбати в аптеці або приготувати вдома самостійно, змішавши 1 чайну ложку солі та 8 чайних ложок цукру в 1 літрі кип’яченої охолодженої води [2] . Хорошою альтернативою може стати багата на солями мінеральна вода, попередньо звільнена від вуглекислого газу.
Читайте також:  Що робити при нервовому зриві: симптоми, причини, допомога

Отже, основним засобом лікування є антимікробна терапія, але найефективніше комплексне застосування всіх перерахованих засобів у поєднанні з дієтою, тому що пити і їсти при діареї можна далеко не все.

Що можна їсти та пити при діареї?

Враховуючи те, що йдеться про порушення функції шлунково-кишкового тракту, важливо допомогти йому впоратися із хворобою та не перевантажувати його. Тому рекомендується часте дробове харчування (5-6 разів на добу) невеликими порціями. Їжа та напої мають бути кімнатної температури. Що можна їсти та пити при діареї, розглянемо нижче.

Що можна їсти за діареї:

  • Каші, зварені на воді, за винятком пшоняної, перлової, ячної.
  • Нежирні сорти м’яса та риби – у відвареному або запеченому вигляді.
  • Нежирний сир, допускається невелика кількість вершкового масла.
  • Запечені овочі та фрукти.
  • Пюре із овочів.
  • Некислі фруктові соки чи ягідні морси.
  • Чай, негазована вода.
  • Сухарі, хлібці, нездобне печиво.

Що не рекомендується їсти при діареї:

  • Хлібобулочні вироби, випічка.
  • Молоко, сметана, йогурти, кефір, сир.
  • Овочі у свіжому вигляді.
  • Свіжі ягоди та фрукти, будь-які солодощі.
  • Зварені круто або смажені яйця.
  • Макаронні вироби та бобові.
  • Свіжий сік, кава, газовані напої, квас.

Категорично виключаються всі смажені, гострі та жирні продукти, будь-який фаст-фуд та напівфабрикати, а також ковбаси, соуси, консерви.

Отже, діарея – це симптом кишкової інфекції в переважній більшості випадків. Небезпечна як для дітей, так і для дорослих у літній період або під час подорожей, особливо у спекотні країни. Діарея може вивести з рівноваги стан здоров’я без адекватного лікування, тому воно має бути розпочато якомога раніше. Перевага надається комплексному лікуванню та препаратам з додатковими перевагами, які рекомендується завжди мати у домашній аптечці батькам маленьких дітей та сім’ям, які збираються у відпустку.